Jak kupować i patroszyć pstrąga?

Kupując pstrąga, czy każdą inną rybę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wygląd i zapach. Świeża ryba zawsze pachnie czysto i delikatnie, podobnie jak surowy ogórek. Skóra ryby powinna być być błyszcząca, gładka i napięta, a mięso - zwarte jędrne i elastyczne. Po naciśnięciu ryby palcem powinna wrócić do swojego poprzedniego kształtu. Szczególną uwagę należy zwrócić na skrzela, które powinny być zabarwienia różowego lub czerwonego. Oczy powinny być wypukłe, przezroczyste i błyszczące.
 
Mięso ryb ze względu na znaczą zawartość wody szybko się psuje. Dlatego wypatroszona ryba nie powinna być przechowywana w lodówce dłużej jak jeden dzień.
Znacznie trwalsze są ryby wędzone. Przechowując je w lodówce musisz pamiętać, by chronić inne artykuły przed ich zapachem.

Kupujac pstrąga prosto z naszej hodowli mają Państwo zagwarantowana świeżość pstrąga. Ryba łowiona jest w dniu sprzedaży.

Zanim pstrąg ryba trafi na talerz, należy go wypatroszyć. Jamę brzuszną przecinamy od ogona w kierunku głowy. Wkładamy nóż pod skrzela i podcinamy je przesuwając nóż od dołu do góry głowy. Usuwamy z głowy skrzela wkładając pod nie palec wskazujący. Następnie ręką usuwamy wnętrzności. Pozostałości na kręgosłupie usuwamy łyżką poprzez skrobanie. Z głowy należy usunąć oczy. W ten sposób oczyszczoną rybę należy myjemy pod bieżącą wodą. 

Potrawy z ryb można przyrządzać w najróżniejszy sposób, poprzez gotowanie, smażenie, duszenie lub pieczenie. Do gotowania najlepiej używać specjalnych naczyń. Najzdrowsza jest ryba gotowana lub duszona. Smażąc rybę należy pamiętać o używaniu małej ilości tłuszczu.

Jak wędzić pstrąga ?

Produkty:
Pstrągi do 400g szt.
sól
cukier
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy

Sposób przygotowania:

Świeżo wypatroszonego pstrąga płuczemy w bieżącej wodzie. Przekładamy ryby do dowolnego pojemnika i zalewamy słabą solanką na 30 min. (szklanka soli na na 5 l. wody). Kiedy ryby znajdują się w solance, należy przygotować wywar. W zależności od pojemnika wlewamy odpowiednią ilość wody i wsypujemy do niej soli, którą należy dodawać tak długo, aby wrzucone do naczynia jajko wypłynęło na powierzchnię. Do tak przyrządzonej solanki można dodać dwie duże łyżki cukru, można również dodawać zioła: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz itp. Wywar mamy przygotowany, więc wkładamy do wywaru ryby, tak aby zostały w całości przykryte solanką i odstawiamy je na 10-12 godzin.
Po wyjęciu z wywaru pstrągi płuczemy i suszymy papierowym ręcznikiem, zawieszamy na haki i suszymy je w przewiewnym miejscu, do czasu, aż skóra będzie sucha i będzie robiła wrażenie pergaminu. W czasie kiedy pstrągi się suszą, przygotowujemy wędzarnie, rozpoczynając proces rozgrzewania. Dobrze rozgrzana wędzarnia daje dobry ciąg powietrza z paleniska do komina.
Po osuszeniu ryb, możemy przystąpić do I etapu wędzenia, czyli wędzenia wstępnego, trwającego do 40 minut w temp. do 45C. W tym etapie podsuszamy rybę i przygotowujemy do wędzenia właściwego.
II etap, to wędzenie właściwe w temperaturze 55C, około 3 godzin. Przytykamy komin, tak aby dym wolniej się wydobywał. Należy też co jakiś czas kontrolować czy ryby się nie wytapiają. Należy uważać, żeby pstrąga nie ugotować.
III etap - wędzenie końcowe trwa około 20 minut w temperaturze 60C- 90C.
Po uwędzeniu ryby powinny mieć delikatne mięso, jędrne i soczyste, a skóra powinna przybrać złocistej barwy. Okres trwałości ryb wędzonych na gorąco wynosi 7 dni latem i 15 dni zimą.